Genç Girişimcilere Destek Geliyor

Önce başvuru yapılıyor, eğitim programı tamamlandıktan sonra kredi kullandırılıyor. Bütün işlemler bizzat yapılabiliyor. 3’üncü kişilere para ödemek gerekmiyor

 

Bu ay ve martta Meclis’ten yeni müjdeler de alacağız. .

Bugün iş kuracaklara verilecek maddi yardımlarla ilgili bazı ipuçlarını paylaşmak istiyorum.

3 YIL VERGİ YOK

Yaşı 18-29 arasında olan yeni vergi mükellefi olan genç girişimciler, 3 yıl gelir vergisinden muaf olacak. Burada kanunda tarif edilen ilk vergi dilimi yani yüzde 15’lik kısım ise 2016 yılı için 12 bin 600 liraya kadar olarak belirleniyor. Dolayısıyla kazancın bu kısmının vergisi ödenmeyecek.

1 YIL 1.300 TL MAAŞ

Yeni işe girecek gençlerin maaşını da devlet ödeyecek. Ödeme İŞKUR aracılığıyla yapılacak. İşçilerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri de ödenecek. Bunun için en yakın İŞKUR’a gidebilir ya da e-devlet aracılığı ile kayıt yaptırılabilir. Ayrıca, ikinci öğretim ve açık öğretimdeki öğrenciler ile yüksek öğretim öğrencileri de işbaşı eğitim programına katılabilecek.

HİBE DESTEĞİ

Yeni işini kuracak gençlere 50 bini hibe olmak üzere 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkânı sunuluyor. 18 yaşından büyük olmak şartıyla KOSGEB vergi tabanına kayıt olan her genç bu destekten yararlanabiliyor. Önce başvuru yapılıyor, eğitim programı tamamlandıktan sonra kredi kullandırılıyor. Bütün işlemler bizzat yapılabiliyor. 3’üncü kişilere para ödemek gerekmiyor.

Faruk Erdem / Sabah

 

gençgirişimci

Yazar: agcahukuk

Ankara Barosu Avukatlarından Özlem Ağca. Çeşitli gazete ve dergilerde hukuk makaleleri yazmaktayım. Vatandaşın Anlayacağı Dilde Pratik Hukuk Rehberi adlı bir de kitabım var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s