Yurtdışında Yaşayanların Geçici Araç İthali

Böylece herhangi bir ülkede ikamet eden milyonlarca gurbetçi, Türkiye’ye getirdikleri arabaları, kendileri uçakla ya da bir başka taşıtla geri dönseler bile, 2 yıla kadar Türkiye’de tutabilecekler.

Bugün yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı ilgilendiren bir konuyu ele alacağız.

Malumunuz;
Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik bir kişinin Türkiye’ye geçici şahsi kullanıma ait araç ithalat izni 6 aydan 2 yıla çıkarıldı Bakanlar Kurulu kararı ile.

Böylece herhangi bir ülkede ikamet eden milyonlarca gurbetçi, Türkiye’ye getirdikleri arabaları, kendileri uçakla ya da bir başka taşıtla geri dönseler bile, 2 yıla kadar Türkiye’de tutabilecekler.

Bu durumun teknik bölümlerini inceledik sizler için.

Taşıtlarla ilgili genel şartlar nelerdir?
-Bu taşıtların, Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik bir kişi adına ve bu bölge dışında tescil edilmiş olması ya da Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik bir kişiye ait olduğunun belgelendirilmesi,

-Bu taşıtların, 17, 18 ve 19. madde (aşağıda belirtilen şartlar) hükümleri saklı kalmak kaydıyla Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişiler tarafından kullanılması gerekiyor.

Kullanım şartları

-Kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarının acil bir durum nedeniyle ve bu durum süresince araç sahibi de araçta bulunmak şartı ile, kullanılması mümkündür.

Taşıtlara ilişkin özel şartlar

1) Türkiye Gümrük Bölgesindeki yerleşim yerini bölge dışına nakletmek isteyen gerçek kişinin kişisel kullanım amacıyla getireceği 16. maddenin birinci fıkrasının (a) bendindeki koşulu taşıyan taşıta, geçici ithalat izni verilir. Bu taşıtın geçici olarak Türkiye Gümrük Bölgesine getirildiği tarihten itibaren en fazla üç ay içinde yeniden ihraç edilmesi zorunludur.

2) Belirli bir süre ile görevini yerine getirmek üzere gelen kişilerin Türkiye Gümrük Bölgesi dışında veya öğrenim görmek amacıyla gelen kişilerin Türkiye Gümrük Bölgesi dışındaki yerleşim yerinde, adlarına kayıtlı olmak şartı ile geçici bir süreyle Türkiye Gümrük Bölgesinde trafiğe tescil edilecek, 16. maddenin birinci fıkrasının (a) bendindeki koşulu taşıyan kişisel kullanıma mahsus kara taşıtına geçici ithalat izni verilir.

3) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik bir kişi tarafından kişisel veya ticari amaçla kullanmak üzere getirilen ve 16. maddenin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentlerindeki koşulları taşıyan taşıtın, süreklilik bulunmaması ve kişisel kullanım konusunun hizmet sözleşmesinde belirtilmesi şartıyla, izin hak sahibi tarafından istihdam edilen veya usulüne uygun olarak yetkili kılınan Türkiye Gümrük Bölgesinde yerleşik gerçek kişi tarafından kullanılmasına izin verilir. Ancak, kişisel amaçla kullanılacak taşıtlar için 16. maddenin birinci fıkrasının (c) bendindeki koşul aranmaz.

4) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerden Türkiye Gümrük Bölgesi dışından emekli olanlar ile Türkiye’de oturma iznine sahip Türkiye Gümrük Bölgesi dışından emekli yabancıların bu durumlarını belgelendirmeleri halinde, Türkiye Gümrük Bölgesi dışında adlarına kayıtlı kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına geçici ithal izni verilir.

Taşıtlara ilişkin süreler

-Öğrenim görmek amacıyla gelen bir öğrencinin yerleşim yerinde adına kayıtlı kişisel kullanıma mahsus kara taşıtına, öğrencinin bu amaçla Türkiye Gümrük Bölgesinde kalacağı süre kadar,

-Belirli bir süre ile görevini yerine getirmek amacıyla gelen kişilerin, kişisel kullanıma mahsus kara taşıtına, görev süresi boyunca,

-Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik emeklilerin kişisel kullanıma mahsus kara taşıtına iki yıl,

-Türkiye’de oturma iznine sahip Türkiye Gümrük Bölgesi dışından emekli yabancıların kişisel kullanıma mahsus kara taşıtına ikamet izinleri kadar,

-Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına yirmi-dört ay, binek ve yük hayvanları ile bu hayvanların çektikleri taşıtlara altı ay sürelere tabidir.

araç ithali
Ağca Hukuk ve Danışmanlık

Yazar: agcahukuk

Ankara Barosu Avukatlarından Özlem Ağca. Çeşitli gazete ve dergilerde hukuk makaleleri yazmaktayım. Vatandaşın Anlayacağı Dilde Pratik Hukuk Rehberi adlı bir de kitabım var.

381 thoughts on “Yurtdışında Yaşayanların Geçici Araç İthali”

 1. merhaba ben kanadada 16 yil yasadim turkiyeye dondum sekiz ay kaldim kanadaya geldim uc ay kalcam tekrar gidecem kanadada is yerim devam ediyor araba goture bilirmiyim iki yiligina

  Beğen

 2. Merhaba ben çift vatandaşım türk bulgar bulgar türkiyede yaşıyorum bulgaristandaki adıma kayıtlı olan aracımı bulgaristanda ikamet eden dayım yurda getirebilirmi veya ne evrak gerekli?

  Beğen

 3. Arabistanda calisiyorum 1 yildir 4 ayda bir izin icin turkiyeye gidiyorum 10 gunlugune. Turkiyeye araba getirmek istiyorum fakat arabistandan degil baska bir ulkeden. Bu araci 24 ay kullanma hakkim var midir

  Beğen

 4. Iyi günler
  Ben Fransada oturuyorum. Esim ve çocuklarimla özel arabamla turkiye ye izine gidecegiz.
  14 temmuz da kapikuleden giris yapmayi düsünüyoruz. Arabanin ruhsati benim adima
  Araba le giris yaptiktan sonra kendim 20 temmuzda Fransaya Parise uçak ile Izmirden dönmem gerekiyor.
  Bu esnada arabam Türkiye de kalacak ve tekrar 30 temmuzda uçak ile Izmire dönecegim ve 30 agustos tarihinde ailemle beraber arabam ile kapikuleden çikis yapip karayoluyla geri Fransaya dönmeyi planliyoruz.
  Benim araba ile giris yaptigim için havaalaninda tekrar Parise dönebilirmiyim herhangi bir sikinti olurmu çünki triptik benim adima olacak yada herhangi bir biildiri yapmam gerekiyormu .
  Bu konuda açik ve detayli bilgi verirseniz sevinirim
  Simdiden tesekküler

  Beğen

 5. Merhabalar. Ben Moskova’da doktora yapıyorum. Kesin dönüş yaparken bir araç alıp iki sene kullanıp sonrada Türkiye’de kayıt yaptırmak istiyorum. Neler yapmam gerekli? 185 gün şartını taşıyorum. Ancak kesin dönüşe bir ay kala aracı almak istiyorum. Ayrıca eğer tr de tescil edecek olursam aracın üç yaş olması mı gerekiyor en fazla? Teşekkürler.

  Beğen

  1. bununla ilgili son durumu öğrenmek için gümrük muhafaza müdürlüğünü arayın. önce iki yıl şartı ile getirip daha sonra temelli dönüş kapsamına sokulmaz diye düşünüyorum

   Beğen

 6. Merhaba
  Hollanda’da kurulu bir şirketim var. 2 ortaklı ve ortakların her ikisi de Türk. Şirket adına araç alıp Türkiye’de kullanabilir miyim?

  Beğen

 7. Iyi gunler, benim babam turkiyede hollanda /Turk pasportlu ..sorum ben Baba min Adina aracla turkiye gelebirlirmiyum hollandan?

  Beğen

 8. selamlar Benimde bir sorum olacak eger cevaplarsanız sevirim ben sudi arabisatnda calışıyorum tabi bizim sudi aabisatn için 6 ay vize hakımız var gelip tekrar gidiyoruz bu arada sudi arabistandan geldiğim boş günleri gürcistan tifliste geciriyorum ben sudi arabistan ve gürcistanda kaldıgım günü toplandıgı zaman bayagı bir süre yapıyor benim tiflisten arac getirme hakkım varmı birde benim gürcistanda sigortalı gözükmem yada ikame edmem şartı varmı sygılarla

  Beğen

 9. Uzun suredir yurdısında calısıyorum ve turkıyeye kesin donus yapacagım. Aracımla gelecegim ve 2 yıl bu aracı kullandıktan sonra bu aracın vergılerını odeyip gumruklemesını yapabilirmiyim. Bu konuda bilgisi olanlar varsa yardımlarını rica ediyorum.

  Beğen

 10. Merhaba Turkiye Cumhuriyeti vatandasiyim ve yurtdisinda yasiyorum. Sormak istedigim sey Turkiye de 2 yil turistik kullanim amacli getirecegimiz arac ikamet ettigimiz ulkede mi adimiza kayitli olmasi gerekiyor yoksa herhangi bir ulkeden satin alip getirebiliyor muyuz. Ayrica 185 gun kurali ile bir sorunum yok fakat Turkiye ye son giristen sonra arac getirmek icin belli bir sure kosulu var mi ( Ornek olarak Araci Gurcistan`dan almak istedim. Fakat gurcistana gitmek icin once Turkiye`ye giris yaptim ve Turkiye`den gurcistana gecip arac satin aldim ve bu aracla tekrar Turkiye`ye giris yapmak istesem her hangi bir gun problemi yasar miyim (185gun kosulu haric) )

  Beğen

 11. Kendi üstüme arabayı türkiyeye gelirken pasaporta yazdirmak istemiyorum çıkmam icab ediyor torunum benle 16 yaşında onun üstüne cikarabilirmiyim

  Beğen

 12. Ben İsveç vetendişiyim ama dört senedir İstanbul’da yaşiyorum ıkı Uç ayda bir İsveç’te hefte on gün kaliyorum eylülünün 10 ni İsveç’ten araba gıtırmek istıyorum ama ben Eylül’den geriye 132 gün İsveç’te kaldim işimse 6 Aydın fazla kaldi amma arabani İstanbul’da ben sürüyorum hem Türkiye’de snova gırıp aldım Türk ehlıyetım var arabani kendı Üstüme alıcammi yakı eşimemi problem eşim Türkiye’de fazla kalmiyor.

  Beğen

 13. Irak vatandaşıyım Türkiye de yüzde elli hisseye sahib ve Irak’ta şubesi olan şirket ortağıyım Türkiye Irak’taki şubesi adına aracım var getirebilirmiyim burda şirketin ssk personeli Türk o kullanacak aracı getirebilirmiyim süre burda nedir ve araç 2 tane getireceğim Gaziantep şubesi İstanbul merkezine getirebilirmiyim ?

  Beğen

 14. Kolay gelsin,

  Ben Alman vatadaşı ve Mavi kart sahibiyim. İş verenim beni gecici bir süre Türkiyeye gönderdi çalışmak için.. Ben ama bu esnadı sürekli Avrupanın her yerinede gidip geliyorum ( uçak la giriş cıkış yapıyorum Türkiyeye ). Toplamda bakılacak olursa aon senemin büyük bölümünü Türkiyede gecirmiş bulunuyorum.

  Şimdi ben araba getirecek olursam Türkiye:

  1. Ben uçakla giriş çıkış yapabiliyormuyum aracı Türkiyede bırakıp?
  2. Eğer bırakabiliyorsam ne kadar bir süre Türkiyede araba kalabilir?
  3. Türkiye arabamı Babamda kullanabilirmi? ( babam çifte vatandaş)

  Tşkler…

  Beğen

 15. mer almanyadan gelen bir tasitin turkiede turk vatandasi tarafindan kulanilmasi durumunda ozel bir yazi almasimi gerek yoksa kulansada sorun olmazmi

  Beğen

 16. Merhabalar,
  Ben sadece Bulgaristan vatandaşıyım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilim. Türkiye’de 2 yıllık çalışma iznim var burada çalışıyorum. Mavi kartım da yok. Geriye dönük 185 günüm yok. Bu benim için de geçerli mi?

  Beğen

 17. Iyi gunler dilekleri ile, Cifte vatandas olup 32 senedir ABD yasiyorum, son 3 senedir Tr’da yasiyorum ve adima hala orda olan arabami 2 senelik yeni kanundan faydalanarak getirebilirmiyim? Yoksa 185gun disarida ikamet olmasimi gerekiyor?
  Saygilarimla.

  Beğen

 18. ozel aracımla 15 gunluk green card sıgortası ıle turkıyeyе gırıs yapip 1 ay kalınabılırmı ??? cikista sorun olurmu ??

  Beğen

 19. merhaba özlem hanım.ben slovakya da evlendim 3 yıl evli kaldı mayrıldım. cocuk yok..18 ay sigortalı calıştım..slovakyadan arac hakkım varmıdır..turkiye ye dönüş yaptım.

  Beğen

 20. Eşimin almanya oturumu var türk vatandaşı 6 ayda bir giriş çıkış yapıyor. Çocuğumuz alman vatandaşı. Eşim tr de çalışıyor.araç getirme şansımiz varmı kolay gelsin.

  Beğen

  1. Mrb. Benim sorum şöyle; muayenesi türkiyede iken biten yabancı plakalı araçların muayenesi turkiyede yapılıyor mu ? Yada muayenesi biten yabanci plakalı arac sahibi ne yapabilir. Tskler

   Beğen

   1. ozlem hanim 2 yil araba getirebilmemeiz icin yurtdisinda otururm olmasi sartmi acaba gecici gorev yapan ve 2 yil yurt disinda gorev yapan bir memur araba goturup 2 yil binebilirmi

    Beğen

 21. Eşimin almanya oturumu var.6 ayda bir giriş çıkış yapıyor kendisi türk vatandaşı çocuğumuz alman vatandaşı eşim tr de sigortalı olarak çalışıyor.araç getirme şansımiz varmı.

  Beğen

 22. Merhaba,

  mavikart sahibi alman vatandasiyim, aracimla Türkiyeye gelicem ve bu sürede Türkiyeden Dubai tatline gidip tekrar Türkiyeye dönüs yapicam,
  mümkünmüdür, biryere bildirmem gerekiyormu,
  tesekkürler

  Beğen

 23. Iyi gunler,

  7 aydir kesintisiz olarak yurtdisindayim calismaktayim. Gelir gelmez oturum ve calisma iznine basvurdum fakat 2 ay once kartim elime ulasti. Kartin uzerinde 15 haziran 2016 yaziyor ve ikametgahimi buraya tasimadim. Bu durumda aracimi Turkiye ye getireniliyor muyum?

  Tesekkur ederim.

  Beğen

 24. Iyi Gunler,

  Ocak 2016’dan beri kesintisiz Polonya’da calisiyorum. Subat ayinda oturum ve calisma iznine basvurdum fakat 3 yillik oturum kartim 15 Temmuz tarihinde cikti. Kartin uzerinde aldigim tarih yaziyor (15 Temmuz 2016). Ayrica ikametgahimi Turkiye’den Polonya’ya tasimadim. Bu durumda Turkiye’ye kisisel aracimla gelebiliyor muyum? “Yurtdisinda 185 gun ikamet etmek” sartinin anlami tam olarak nedir?

  Simdiden tesekkur ederim.

  Beğen

  1. getirmek istediğiniz araçla türkiye ye giriş yaparken son bir yıla bakarlar ve bu bir yıl içersinde 185 gün türkiye dışında kalıp kalmadığınıza bakarlar

   Beğen

 25. Merhaba
  4 yildir yurtdisinda okuyorum. Okulum bu sene bitiyor ve arabami henuz satamadigim icin getirmek istiyorum fakat ekimde okula gidip semester tatilinde turkiyeye ucakla tatile gelmistim bu sorun olur mu? Sonucta ikametim orda ve 4 yildir orda yasiyorum.

  Beğen

 26. Hanimefendi merhaba,

  Biz izmirde yaşıyoruz. Esim cifte vatandas. Bulgaristan vatandasligida var. Bulgaristana gitsek 2 yilligina arac getirebilirmiyiz? Veya orda herhangi birinin uzerine alsak gumrukden cikarsa, tr de vekalet ile ben ve esim kullanabilirmiyiz ?

  Beğen

 27. Merhaba, eşim çıkış izni alarak Türk vatandaşlığından çıktı ve alman vatandaşı oldu. Son bir yılda 185 günden fazla Almanya da kaldı. Araç ile giriş yaptığında verilecek süre yabancı olduğu için 3 ay doğru mu? Girdikten sonra mavi karta başvursa bu süre iki yıl olur mu acaba? Araç yabancı plaka ile sürülecektir yani turistik kapsamda. Bilgi verirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

  Beğen

 28. Merhaba
  Ben yolcu gemisinde calisiyorum ve yaklasik 1 yil oldu. Bu gemi ile arada bir tr ye giris yapiyoruz ama agirlik olarak yurt disindayiz..
  Benim sorum bu sekildeyken almanya dan araba getirebilirmiyim ve 2 sene kullanabilirmiyim ???

  Beğen

 29. Merhabalar ikamet ettiğim ülkeye komşu olan bir ülkeden kendi üzerime aracım var . Türkiyeye getirebilirmiyim ? iki sene sonra vergisini ödeyim kalıcı bir şekilde türkiyede tutabilirmiyim ?

  Beğen

 30. Iyi gunler.
  Ben azerbeycada universitede yaklasik 2 yil okuyacagim.turkiyeye dinusumde yani kesin donusumde araba getirme hakkim var mi?
  Tesekkur ederim.

  Beğen

 31. Türkiye’de ikamet ediyorum Hollanda’dan malulen emekliyim yurdisindan araba getirip sürekli sürme hakkım varmı? Malulen emekli olmamdan dolayı

  Beğen

 32. merhaba benim soyle bir sorum olcak 3 ayda bir giris cikis yaparak 2 yildir fransada devlet memurlugu yapiyorum kendi adima araba goturebilirmiyim 185 gun kesintisiz mi olmasi lasim yoksa bir yil icerisindemi 185 gun olmasi yeterlimi yani 85 gun kaldim tr gittim 7 gun kaldimdondum 107 gun kaldim tekrar tr ye gittim su anda 30 eylulde tekrar gidcem son gidisim olcak araba goturebilirmiyi tskler

  Beğen

 33. Merhaba,

  internette son aylarda emekliler icin 185gün uygulamasi kalkti diye okuduk
  http://www.hurriyet.com.tr/yurtdisindaki-emekliler-icin-185-gun-cilesi-sona-erdirildi-40124082
  https://www.zamanfransa.com/article/emekli-gurbetciler-icin-185-gun-sarti-kalkti-20629.html

  Emin olmak icin Kapikuleyi aradik, öyle bir uygulama yok dediler. Sizin bu konuda bir bilginiz varmi aceba?
  Babam almanyadan emekli ve yilin 8 ayi Türkiyede kaliyor, eger 185 gün emekliler icin kalkmis ise Almanyadaki arabasini Türkiyeye götürmek istiyor.

  Saygilarimla,
  Ismail Sahin

  Beğen

  1. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızdan alınan 01.07.2016 tarihli yazı doğrultusunda bundan böyle;
   Türkiye Gümrük Bölgesi dışından emekli kişilerin, daha önce Türkiye’ye girişlerinde araçlarına verilen izin süresinin tamamını kullanmadan taşıtlarıyla yurt dışına çıkarak tekrar Türkiye’ye giriş yapmak istemeleri halinde,
   Söz konusu şahıslar tarafından emeklilik belgesini ibraz edilmesi durumunda bu kişilerin yurt dışında ikamet şartı ( 185 gün) aranmaksızın, taşıtlarına 01.07.2016 tarihinden itibaren sistem tarafından hesaplanan kalan süre verilerek, birden fazla çıkış ve girişlerine izin verilecektir.

   Beğen

 34. Selamlar özlem hanım cok özür dilerim ama insanları yanlış yönlendiriyor sunuz yurt dışından arac getirme konusunda eksik bilgi veriyor sunuz yurt dışında oturumu olmayan kişi arac getiremez 185 gün degil istersen 10 yıl yurt dışında yaşa oturum olmadan getirme hakkınız yok tur lütven insanları yanıltmayın

  Beğen

 35. Baba alti ay önce rahmetli oldu dört ay oncede aracın süresi doldu almanya aracı modeli düşük diye orada satışına izin vermiyor Turkiyede vergilerini ödesek aracı millilestirebilirmiyiz yani tr plakaya dönermi tesekkürler

  Beğen

 36. iyi gunler,alti senedir yurt disinda qatar ,da calismaktayim ,su anda iliskimi kestim turkiye ye donus yapacagim ,benim ustume kayitli ,olan ,2006 model arcimi ,turkiyede iki sene lik hakkim varmi ,iki sene suresi bitiminde ,yurt disina qatara gondermek sartiyla,burdan iliskimi kestigim icn her hangi bir zorluk yasarmiyim ,ve ayni zaman da nerelere bas vurmam lazim ,beni aydinlatirsaniz sevinirim ,tesekkurler

  Beğen

 37. Almanyada 30 yildir yasayan arkadasim istanbula araba ile gelirse araba bende 2 yil kalabilirmi yani ben kullanabilirmiyim araci 2 yil

  Beğen

 38. Merhaba
  Almanya vatandaşıyım Mavi kart sahibiyim
  2007 yılından sonra ağırlıkta Türkiyede ikamet ettim 2011 yılında aracımla geldim ve verilen süre bitmeden MA plakaya çevirdim. Geçen yıl karnemi iptal ettim(aracı sattım) 1 hafta önce yeni aldığım aracımla giriş yaptım gerekli evraklarla gümrüğe gittiğimde bana şunu söylediler. Türkiyede yerleşik göründüğün için MA plakaya çevirme şansımız yok. Ama mevcutta satılan MA plakalı aracı devralma şansımın varolduğunu söylediler.
  Bu saçmalık değilmi?
  Saygılar

  Beğen

 39. Bulgaristandan arabamız var. Babam ordan emekli ve kendisi çift vatandaş. 185 gün şartı kalkmış diye okuduk. Acaba ordaki arabayı Türkiyeye getirebilirmiyim vekyaletle. Babam su an Türkiyede. Ben gidip yanlız geçirenilirmiyim arabayı. Ne gibi işlem yaptırmam lyazım. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla.

  Beğen

 40. Ben hollandadan emekli oldum geldim 9uncu ayda giris yaptim 2015 senesinde benim arabam 2 yil sureyi gectikten sonra bana ceza yazarlarmi vede bu ceza ne kadar olur?

  Beğen

 41. Ben yurt dışında almanya da kalıyorum Türkiye araba ile giriş yaptım ama uçak dönecem arabayı burda bırakıp kardeşim binsin istiyorum bu yasal olarak mümkün mü?

  Beğen

 42. Merhaba benim sorum da yurt dışından araç getirebilirmiyim ; ben 2006 senesinde Avusturya ya aile birleşimi ile gittim ve daha sonra ayrıldım ve 2008 den 2014 e kadarhic tr ye giriş yapmadım ancak trde aniden gelisen bir ailw problemi neticesinde 10.01.2015 te tr ye geldim ancak birdaha çıkış yapmadım benim oradan ne gibi arac getirebilme hakkım hağla geçerlimi acaba bilgilendirirseniz memnun olurum

  Beğen

 43. Merhaba
  Almanyada yasiyoruz aracim mavi kart sahibi olan esimin üzerine esim 1 haftaligina yurt disina cikacak aracim 2 senelik burda kalma hakkina sahip esim yurt disina ciktiginda araci benim surme hakkim varmi?
  Cevabiniz icin simdiden teşekkürler
  O.pişkin

  Beğen

 44. son düzenleme ile birlikte emekliler için 185 gün koşulu kalktı . 4458 sayılı gümrük kanunun 19.madde 2 fıkrası değişmiştir onunla birlikte öğrenciler içinde 185 gün koşulu kalktı mı ??(Mavi Kartlı Öğrenciyim.)

  Beğen

 45. Slm üzerime kayıtlı araç ile yurda giriş yaptım ben uçakla döndüğüm zaman kardeşim aracı kullanabilirmi alman vatandaşlığı var 185 var vekalet gerekirmi tsk

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s