Kıdem Tazminatında Zaman Aşımı

Kıdem tazminatı 818 sayılı Borçlar Kanununun 125. maddesi uyarınca 10 yıllık zaman-aşımına tabidir

Bir iş-yerinde çalışıp kıdem tazminatını alarak ayrılan işçi tekrar aynı iş-yerinde çalışmaya devam ederse daha önceki süre için tekrar kıdem tazminatı alabilir mi?

1475 sayılı İş Kanununun 14. maddesine göre aynı kıdem süresi için bir defadan fazla kıdem tazminatı ödenmez.
Dolayısı ile kıdem tazminatı ödenen süreler tekrar dikkate alınmaz.
Kıdem tazminatında zaman aşımı var mıdır?

Kıdem tazminatı 818 sayılı Borçlar Kanununun 125. maddesi uyarınca 10 yıllık zaman-aşımına tabidir.

Kıdem tazminatının zamanında ödenmemesi durumunda faiz istenebilir mi?

1475 sayılı İş Kanununun 14. maddesine (4857 sayılı iş kanununun geçici 6. maddesine) göre kıdem tazminatının zamanında ödenmemesi halinde ödenmeyen süreye göre mevduata uygulanan en yüksek faizin ödenmesine hükmedilir.

Kaynak: http://www.itkb.gov.tr

zaman aşımı
Ağca Hukuk ve Danışmanlık

Yazar: agcahukuk

Ankara Barosu Avukatlarından Özlem Ağca. Çeşitli gazete ve dergilerde hukuk makaleleri yazmaktayım. Vatandaşın Anlayacağı Dilde Pratik Hukuk Rehberi adlı bir de kitabım var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s