Binanın Ortak Giderlerine Katılma Durumu

Yönetim planında aksi sabit olmadıkça, kat malikleri, kapıcı kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak katılmakla yükümlüdürler.

Binanın Ortak Giderlerine Katılanlar
Kat Mülkiyeti Kanunun önceki 20.maddesinde; aksi kararlaştırılmadıkça, bütün giderlere kat maliklerinden her birinin kendi arsa payları oranında katılmaları kabul edilmişken, bu maddenin 1. ve 2. fıkraları 2814 sayılı Kanunun 9. maddesiyle
değiştirilerek ana gayrimenkulün genel giderlerine katılma şekli iki kısma ayrılmıştır.
Bu duruma göre:

a)Yönetim planında aksi sabit olmadıkça, kat malikleri, kapıcı kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak katılmakla yükümlüdürler.

b)Yönetim planında kat malikleri arasında başka türlü bir anlaşma yok ise, yukarıda a maddesinde belirtilen, kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderleri hariç;
Ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve ortak yerlerin bakımı, korunması, onarım giderleriyle yönetici aylığı, yakıt giderleri
gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kat maliklerinden her biri arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür.

Binanın Ortak Giderlerine Katılmayanlar
Ortak giderlerin teminatına ilişkin Kat Mülkiyeti Kanununun 22.maddesinin 1. ve 3. fıkraları 2814 sayılı Kanunla değiştirilerek, evvelce sadece kiracıdan alınabilen genel giderlere ait borcun, bundan böyle kiracı ile birlikte bağımsız bölümüne her hangi bir sebep ile oturan veya faydalanan kimselerden de istenilebileceği açıklanmıştır.

Ana gayrimenkulün her türlü genel giderleriyle bu giderler için toplanacak avanstan hissesine düşen payı ödemeyen kat malikine, yönetici veya diğer kat maliklerinden birisi tarafından tahakkuk eden borcun ödenmesi için önce tebligat yapılması, buna rağmen ödemede bulunmadığı takdirde, tahakkuk eden borçların;
O bağımsız bölümde kiracı olan veya herhangi bir şekilde oturan veya faydalanan kimseler tarafından ödenmesi gerekir.
Kanun bu kimseleri, ödenmeyen genel giderler için mal sahibi ile birlikte müşterek ve müteselsil olarak sorumlu kılmıştır.

ortak giderler
Ağca Hukuk ve Danışmanlık

Yazar: agcahukuk

Ankara Barosu Avukatlarından Özlem Ağca. Çeşitli gazete ve dergilerde hukuk makaleleri yazmaktayım. Vatandaşın Anlayacağı Dilde Pratik Hukuk Rehberi adlı bir de kitabım var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s